Festival Street for Art uvádí pod záštitou starosty MČ Praha 14 Bc. Radka Vondry

Street for Art 2014
18. – 24. 9. 2014
Praha / Černý Most / metro Rajská zahrada
Lokální festival celoměstského významu

Program ke stažení zde.


(hlavní programové sekce festivalu)

(architektura)
(architektura festivalu: SMRK)

Architektonickou koncepci posledního ročníku SFA jsme pojali jako organickou strukturu, která objímá a spojuje veškeré dění v rámci festivalu v jeden celek stejně jako festival spojuje zájmy obyvatel na Praze 14. Podílet se bude moci každý, kdo projeví zájem se angažovat v blízkosti svého bydliště a přispět tak k rozvoji tamější kultury. Organická dřevěná struktura má působit lidštěji v kontrastu s betonovými bloky Černého Mostu a přirozeně vtáhnout kolemjdoucí do svého nitra. Během celého festivalu by měla struktura podle chuti návštěvníků dále růst a rozvíjet se. Bude to živý organismus závislý na každém, kdo přijde a přiloží ruku k dílu.


(konference)
(dramaturgie: David Kašpar & Jaroslava Tomanová)

PRAGA CAPUT CULTURA

Konference o městotvorném významu kultury v Praze

Více informací najdete na http://www.streetforart.cz/2014/konference/.
Konference se koná 18. – 19. 9. 2014.


(koncerty)
(dramaturgie: Martin Hůla & Michaela Hečková)

INSIGHT

Městská romantika většinou vypráví o cestě. Kdo někdy vystoupil na Čerňáku z metra, rychle pochopil, že tahle cesta většinou vede hlavně pryč. Holky tu sní o lásce s hlavou v oblacích, rapeři o plných klubech v centru, kovbojové a rockeři o nedozírné dálce. I zenový klid a trpělivost rybářů u Kyjského rybníka je únik z místa sevřeného výpadovkou a obchvatem.

Cesta festivalu Street for Art sice vede dovnitř, ale je romantická snad ještě víc. Věří, že mezi asfaltem a betonem paneláků může vzniknout místo, ze kterého už nebude potřeba utíkat. Hlavy v oblacích i plný klub, nedozírná dálka i zenová zahrada. Sedmý ročník festivalu představí lokální hudební podhoubí Prahy 14 a pár hostů. Kapely ze zkušeben, komunitních a kulturních center, hospůdek a vnitrobloků.

INSIGHT – porozumění, proniknutí (do podstaty věci), vhled, nahlédnutí, ponoření

18. 9. Bonus vs DJ Mary C: Člověk pokrokový
19. 9. Cincinaty CNT & hudební inkubátor z Plechárny
21. 9. SunnyDeath, Black Bridge Band a One Gig Heroes (Jahoda, o.p.s., Zkusebny.com)
22. 9. Černý Most sobě
23. 9. Long Silence, Živá huba & Hospůdka u Ozzyho
24. 9. Bratři Orffové


(výstava)
(kurátorka: Lenka Lindaurová)

KOUKEJ, POSLOUCHEJ A SKÁKEJ

Umělecká intervence je nejlepší termín pro záměr, jakým ukázat na Černém Mostě, co se děje na umělecké scéně a zároveň vtáhnout místní obyvatele do hry. Nepostavíme jen sochy do parku nebo neuděláme lepší graffity. Pozvali jsme různé umělce, pracující v nečekaných formátech. Ukážeme, že umění může mít senzační vizuální efekt laserové projekce, ale může být také jen slyšet, je třeba ho nalézt, někdy je přímo nutné se osobně zapojit, někdy stačí poskakovat mezi paneláky… Přizvaní umělci připravili pro tento projekt speciální akce, kterými chtějí především všechny inspirovat, aby pořádně koukali, slyšeli a skákali.

Autoři: Richard Loskot, Miroslav Hašek, Prokop Bartoníček, Tomislav Arnaudov, Pavol Rusnak, David Böhm & Jiří Franta, Erika Bornová, Milena Dopitová

Výstava trvá od 18. – 24. 9. 2014. Vernisáž proběhne 18. 9. v 19:00 hodin.


(storytelling)
(dramaturgie: Barbora Schneiderová)

SÍDLIŠTĚ Z PLECHU

Kdo, co a jak vám může vyprávět o domech, ulicích a lidech na Čerňáku? Ten, kdo tam žije. Vypravči ze sídliště, vaši sousedi a kamarádi. Ti, které potkáváte každý den v tom samém autobuse nebo na té stejné sámošce. Příběhy z pražského sídliště Černý Most vznikly ve spolupráci Storytelling CZ a Plechárna Černý Most.

Storytelling je ve zkratce řečeno vyprávění příběhů. Je to návrat a znovuobjevování hluboce zakořeněné tradice vyprávění. Je to ta nejpřirozenější lidská činnost i umění zároveň. Storytelling je divadelní disciplína a metoda, která využívá mnoha druhů cvičení, her a především představivosti vypravěčů, kteří jsou zároveň autory a interprety příběhů.

Lektorka storytellingu Barbora Schneiderová (dříve Voráčová) je absolventkou DIFA JAMU. Storytelling studovala v norském Oslu a účastnila se stáže ve Skotském storytellingovém centru v Edinburghu. Jako ředitelka sdružení Storytelling se snaží o rozvoj této metody v České republice v umělecké sféře, školství i ve vzdělávání. Věnuje se také sociálním a komunitním projektům. Je rozhlasovou a divadelní autorkou a dramaturgyní olomouckého Divadla na cucky.

Premiéra work in progress projektu proběhne 19. 9. 2014, reprízy 22. a 23. 9. 2014, vždy v 18:00 hodin.

(a další a další a další… )